lilleesi
lilleesi lilleesi
  • 03-06-2021
  • Mathematics
contestada

plzz add an explanation for it too

plzz add an explanation for it too class=

Respuesta :

doomdabomb
doomdabomb doomdabomb
  • 03-06-2021

Answer:

A     $0.02

Step-by-step explanation:

Let's solve how much does it cost to have a bulb on for an hour. ⇒ 120 watt = 0.1 kilowatt per hour which costs 0.20 per kilowatt per ⇒ 0.1 kilowatt per hour* 0.20 = 0.02 dollars in an hour.

Answer Link

Otras preguntas

Find the vertex of an angle of an isosceles triangle if one base angle is 8 less than half the vertex?please help me!
Before Sequoyah, why were Cherokee unable to read and write their own language? Question 1 options: A) They had no desire. B) They had no alphabet. C) The
Thirteen and eight tenths
What is the product for 38 and 40 in math?
The force of attraction between earth and objects on its surface is
In the drawing, six out of every 10 tickets are winning tickets. Of the winning tickets, one out of every three awards is a larger prize. What is the probabilit
Is the rate 1,500 per 150hour equal
True false: sister chromatids are created for each of the multiple chromosomes found in the cell's nucleus.
Which of these sentences uses correct parallel structure?<br />After school, Sheila either walks home or is taking a bus.<br />Every evening, Jenny
A truck carried 3 1/3 ton of sand, but lost 1/4 ton of sand along the way. how many tons of sand were survived