jhenellegarnett0901 jhenellegarnett0901
  • 02-06-2021
  • Mathematics
contestada

Orange juice is sold in cartons in three different size 350 ml selling price $4.20 450 ml selling price $5.35 500 ml selling price $5.80 which of the orange juice is most cost-effective buy?justify answer

Respuesta :

avarga8179
avarga8179 avarga8179
  • 02-06-2021

Answer:

I think it is the $4.20 because if you do the math technically the 4.20 is less for more

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

13. The relationship between society and medical profession termed as Social contract;in this social contract,A. Professional grants the society privileges high
What kind of people can be negative influence in your life?​
help me pls i dont get this
Which statement is true for the numbers 2.5 and -2.5? A. On the horizontal number line, 2.5 and -2.5 are equal and are located on the same point. B. On the ho
Can you please help me with this ☺️
Write the equation of the line passing through the points (−2,3) and (−1,−2) in Slope-Intercept and Point-Slope Form.
Express 85mm as a percentage of 1metre​
shall we read all the books ( change into passive voice)​
who is the ancestors Ido not understand ​
who is a jewel in a play "The Lion and the jewel​