lightskinprettyyboii lightskinprettyyboii
  • 02-06-2021
  • Mathematics
contestada

You buy milk at $3.48 per gallon. One portion of oatmeal requires 5 ounces of milk. How much does the milk for one portion cost? Round to the nearest cent.

Respuesta :

topeadeniran2 topeadeniran2
  • 07-06-2021

Answer: $0.1359375

Step-by-step explanation:

First and foremost, we should note that 1 gallon = 128 ounce. Therefore, $3.48 per gallon simply means $3.48 for 128 ounce. Therefore, the cost per ounce will be:

= $3.48 / 128

= $0.0271875

Therefore, the amount for the the milk for one portion cost which requires 5 ounces of milk will be:

= $0.0271875 × 5

= $0.1359375

Answer Link

Otras preguntas

Evaluate x^3 - 3y when x = -3 and y = 4. -39 -15 15 39
Evaluate the expression (-4+4i)(1+4i)(1+4i) and write the result in the form a+bi
5x-10y+15z find the equivalent expression by factoring
Ben starts walking along a path at 4mi/h. One and a half hours after Ben leaves, his sister Amanda begins jogging along the same path at 7mi/h. How long will it
what happen when a.c is passed into the coil of dynamo?​
How many different words in green eggs and ham
Read the entry on Jonas Salk from Compton's Encyclopedia/The Britannica School Edition, and answer the question beneath the text. Compton's Encyclopedia Jonas
10,000,000+10,000,000
How do physicists use measurements to understand the natural world?? Use scientific language to describe your evidence.
Read each sentence carefully, then identify the type of clause underlined. What most skateboarders love is an isolated road with a steep incline. -------------