Heylol2424
Heylol2424 Heylol2424
  • 01-06-2021
  • Mathematics
contestada

Olivia bought a notebook for $12.50 and 9 pens. If her total was $43.73, how
much was each pen?
Help quick pls

Respuesta :

kikivanderwal
kikivanderwal kikivanderwal
  • 01-06-2021

Answer:

$3.47

the cost of each pen is $3.47

Step-by-step explanation:

subtract the price of notebook from total price

43.73 - 12.50

= 31.23

divide total from number of pens

31.23 / 9

= 3.47

Answer Link

Otras preguntas

Energy in organisms is called _____. organelles metabolism homeostasis cells
Estimate the unit rate if 12 pairs of socks sell for $ 5.79
Your checking account is overdrawn by $50. You write a check for $20. What is the balance in your account?
how many times larger is 3.5 than 3.25
Is 16:12 and 64:60 equivalent?
A disadvantage of using a sentence outline instead of a topic outline is that a sentence outline is often A. over reliant on big ideas. B. time-consuming to dev
Sarah saving account balance changed by $34 one week and by negative $67 next week which amount represents the greatest change
how did the colonists protest the stamp act of 1765
what angle do minute and hour hands of clock make at 9:00
Which of the following is true of Great Britain’s participation in World War II in 1940