duck3e0llaPoul duck3e0llaPoul
  • 03-12-2016
  • Mathematics
contestada

Tubes of oil paint can be bought in sets of 5 for 13.75 or bought sepretly for the unit price. what would be the price of two tubes of this oil paint

Respuesta :

morena85 morena85
  • 03-12-2016
first divide 13.75 by 5 to find the individual price = $2.75
Now add 2.75+2.75 and that is your answer
Answer Link

Otras preguntas

Laud Humphreys conducted his research by frequenting public restrooms known as tearooms and acting as a lookout for the police. His work is considered unethical
derivatives of 250x/x+15​
Nicotine, a component of tobacco, is composed of C, H, and N. A 7.875-mg sample of nicotine was combusted, producing 21.363 mg of CO2 and 6.125 mg of H2O. What
When dissolved in water, a neutral molecule of calcium chloride dissociates into three ions - one calcium ion and two chloride ions. Each chloride ion has one n
What is the fundamental energy balance for Earth? shortwave radiation in = latent heat out shortwave radiation in = infrared radiation out latent heat in = inf
Should Columbus day be change to Indigenous peoples day? Explain​
a triangle has a base of 5 feet and an area of 20 feet, what is the triangle's height
Rational numbers are_ natural numbers always sometimes never
Anna walks her dog at a constant rate of 12 blocks in 8 minutes.​
The low temperatures in two cities are being compared. In City 1, the range in temperature is 20°F and the IQR is 7°F. In City 2, the range in temperature is 15