49ersrock1234
49ersrock1234 49ersrock1234
  • 02-12-2016
  • Mathematics
contestada

A pound of beans costs $4.70. Mrs. Patel buys 6.5 pounds of beans. How much dose she pay for the beans ?

Respuesta :

llamabeans llamabeans
  • 02-12-2016
$30.55
-----------------------------------------
4.70
x 6.5
_____
2350
28200
_______
30.550
Answer Link
theBOBFREDRICK theBOBFREDRICK
  • 02-12-2016
4.70            
x    6 ( lbs)
28.20

4.70 divided by 2 is 2.35

28.20 +2.35 = 30.55




Answer Link

Otras preguntas

In the nineteenth century why is it more necessary for art to provide accurate representation of life and objects
Earth's surface winds generally blow from regions of higher 1) latitudes toward regions of lower latitudes 2) elevations toward regions of lower elevations 3) a
A majority of the governments around the world currently use a federal system. True or False
In order to achieve his pro-business goals, President Harding sought to reduce _________ on the wealthiest Americans.
List at least two ways that Aristide Boucicaut changed shopping and marketing in his store, the Bon Marche. In full sentences.
In a drama, an "extra" is a character that is? A. Unimportant B.unseen. C. Unusual. D. Unnamed
How would you solve the following geometry problem?: ∆PQR, find the measure of ∡P. In Triangle PQR where angle Q is a right angle. QR measures 33 point 8; PQ m
Two examples of an insulator
if the index of refraction of a medium is 1.4 determine the speed of light in that Medium
example of 3-5 paragraphs composition on favorite sport