Seudónimo Seudónimo
  • 02-12-2016
  • Mathematics
contestada

A bag of Hershey kisses cost $2.99 and the bag contains 11 ounces. How much would someone pay for 1 ounce?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-12-2016
You would basically divide the cost of Hershey kisses by 11. So $2.99 /11 = 0.2718. Then, you would round the answer by the nearest hundredth. The answer would be about $0.27
Answer Link

Otras preguntas

Information about a shipment of mirrors to a local store is shown. Of all of the medium mirrors that were shipped, how many of them were broken? A. 68 B. 78 C.
If an amino acid has a side chain (r group) that is charged (i.e. bears a full + or – charge), which amino acid group would it belong in?
All of the following are learned in world languages except Culture Study of the language Informal slang History
Suppose you have a large coffee can full of pennies. How can you estimate how much money the can contains without counting all the coins
HELP ASAP PLS :-) Little confused :/ Complete the comparison: 17 > ? A. 17 B. 39 C. 18 D. 1
Were taxes a political or economical cause of the French Revolution? Which one and why.
If the product of a number and negative −3 is subtracted from the​ number, the result is 11 more than the number. find the number.
how might the spread of Islam have contributed to muslim success in trade
Sandra wrote p(x) = 30x + 5x2 in vertex form. Her work is below. 1. p(x) = 5x2 + 30x 2. p(x) = 5(x2 + 6x) 3. = 9; 4. p(x) = 5(x2 + 6x + 9) – 5(9) 5. p(x
In the spaces below, list two ways in which John D. Rockefeller and Andrew Carnegie were similar.