suzannemomtwins suzannemomtwins
  • 01-12-2016
  • Mathematics
contestada

It costs a baker $18 to make a small cake he sells eight small cakes for $240 how much more is the selling price of each cake than the cost

Respuesta :

1203ZGD
1203ZGD 1203ZGD
  • 01-12-2016
well 240/8 is 30 and 30-18 is 12 so $12 more.
Answer Link
XxGENIUSxX
XxGENIUSxX XxGENIUSxX
  • 01-12-2016
he selling the cakes for $30- 240/8=30 and 30-18=12 so he is selling the cakes $12 more dollers 
Answer Link

Otras preguntas

how many minutes in a day
rational numbers examples
a beaker was going to arange 432 desserts into rows of 28 the baker divides 432 by 28 and gets a quotient of 15 with remainder 12
which of the following represents an example of a population?
a lump of putty and a rubber ball have equal mass. both are thrown with equal speed against a wall. the putty sticks to the wall. the ball bounces back at nearl
how many bones are in the body
what are characteristics of the domains and kingdoms of living organisms
which best describes the process of independent assortment?
as you are leaving a building, the door opens outward. if the hinges on the door are on your right, what is the direction of the angular velocity of the door as
how to prevent a hangover