krishnapandey4286
krishnapandey4286 krishnapandey4286
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

Apples are sold at rupees 48 4/5 per kg.What is the cost of 3 3/4kg of apples?​

Respuesta :

m2943 m2943
  • 04-05-2021
The cost would be 183 rupees
Because

= 3 ( 3 / 4 ) x 48 ( 4 / 5 )
= 183 rupees.
Answer Link

Otras preguntas

Which word from this passage of Matthew Arnold’s ""Dover beach"" makes the mood of the poem sad and lonely
Are 6 8 and 10 the sides of a right triangle?
La (1) de Suramérica cuenta con dos hombres muy importantes: Simón Bolívar y José de San Martín. La lucha de ambos tuvo como resultado la (2) de varios países l
Perhaps no one in clarkston was as excited to hear about the free soccer program as eight-year-old jeremiah ziaty. jeremiah loved soccer. –outcasts united, warr
What is the moral of the Epic of Gilgamesh What lesson did Gilgamesh learn?
who wants to do truth and. d​
20 identical prizes are distributed to a group of 180 people. how many ways are there to distribute the prizes if each person can receive at most one prize
The table shows five transactions and the resulting account balance in a bank account, except some numbers are missing. Fill in the missing numbers. transactio
A user doesn't want a website to know which of the website's webpages they visit. which action(s) can the user take to prevent the website from recording their
50 points no links and i will give brainliest Part E Next, you will make a positive factual statement about your civilization. You should use this statement in