haileemarz2025
haileemarz2025 haileemarz2025
  • 03-05-2021
  • Mathematics
contestada

Crunchy peanut butter cost $325 for 259 g. in shop b it costs $408 for 340 g.
which shop gives you better value for your money?

Respuesta :

Jenna1705
Jenna1705 Jenna1705
  • 03-05-2021
Shop B. This is cause shop A charges about $1.25 for each g of peanut butter, while Shop B charges only $1.20 for each g of peanut butter. Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Which sentence contains a verb in the passive voice? A.thousands Of people visit Alaska every summer. B.The magnificent mountain is often hidden by clouds C.Mou
What is produced when cells differentiate? proteins, hormones, uniform cells, specialized cells
Viruses and bacteria are both microscopic and can both cause disease. Viruses differ from bacteria in that all viruses A. have cell walls. B. need a living h
Can someone help me with my study island plz
Which of the following equal to 0.0326
OK i have a problem i have to find the percentage that the price went up so i have .57 cents and then it went up to 62 cents show me how to do this please help
Which function is nonlinear? A.) 9Y + 3 = 0 B.) Y - 4X = 1 C.) Y = 2 + 6X^4 D.)X - 2Y = 7 E.) X^Y + 1 = 2
Direct mail questionnaire should br kept to a maximum of many pages
7x-16=3(x+1)-3 What is the answer?
Steve paid 10% tax on a purchase of $40. Select the dollar amount of the tax and the total dollar amount Steve paid on the number line.