ailindarhodes
ailindarhodes ailindarhodes
  • 01-12-2016
  • Mathematics
contestada

A hotdogs costs $3 and a corndog costs$1.50. If$201 was collected, how many corndogs were sold?

Respuesta :

nateroe1 nateroe1
  • 01-12-2016
135 corndogs were sold
Answer Link
ishafarooq795
ishafarooq795 ishafarooq795
  • 01-12-2016
About 300 corndogs; because 300 corndogs cost $201 if each costs $1.50.
Answer Link

Otras preguntas

help pls i’ll do anything D:
In "Do Not Go Gentle into That Good Night”, the speaker emphasizes that older men should fight fiercely against death. The setting is the time when the father o
Write a one page paper on the education and training for Clinicians.
According to the Mayo Clinic (website), laughter has the following long term benefits: 1) improves the immune system 2) relieves pain 3) improves mood, lessonin
3 erasers cost $4.41. Write a proportion that would solve for the cost of 4 erasers.
Algebra 2 help please
Name the types of angles shown?
please help me asap. We must abolish Daylight Saving Time. The practice of adjusting our clocks back in the fall and forward in the spring must not continue. Fi
If I were granted a wish what would it be and why
what can the reader most likely infer about why Rosa Parks was motivated to refuse giving up her bus seat