TheRipper TheRipper
  • 01-12-2016
  • Mathematics
contestada

the cost of 2.5 pounds of cheese is $6.50 what is the cost for 1 pound of cheese?

Respuesta :

xman7373
xman7373 xman7373
  • 01-12-2016
Let's make this word problem an equation.
x represents price for one pound of cheese.
2.5x=6.5
/2.5  /2.5
x= 2.6
It costs $2.60 for one pound of cheese.
Answer Link

Otras preguntas

the lowest point in New York is -4924m below sea level. The highest point in New York is 6850 m above sea level what is the distance between the highest and low
A researcher wants to develop a product for families who have small children. He needs to determine if there is a nationwide interest in a toy that will help ch
what does light mean in the story After Twenty Years
How did a warming climate 12,000 to 10 thousand years ago impact the paleo- Indians living in the Americas at the time
Help me please ????????????????????
Why is Jing-mei able to get away with making a lot of mistakes on the piano? In "Two Kinds" by Amy Tan
what is the purpose of the introduction in a essay
Peroxisomes neutralize free radicals. What does that mean?
the hawks still have a narrow edge over the pioneers in the basketball game. they're leading 51 to 49. the pioneers have scored 30 times; the hawks only 29. How
Which statement about culture is true? A. It does not change. B. It can become a basis for judging others' actions. C. It is irrelevant in most people'