chillindolan
chillindolan chillindolan
  • 01-12-2016
  • Mathematics
contestada

the cost of peanuts varies directly with the number of pounds bought.If 5 pounds costs $7.50, find the cost of 3 pounds.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-12-2016
3 pounds of peanuts must cost $4. 50 because the unit price is $1. 50 times 3 equals $4. 50
Answer Link

Otras preguntas

In what way did economic factors influence political developments in the annexation of hawaii? Native Hawaiians, who depended on American sugar planters for job
What is a judgement based on observation and experiments called?
Who was the leading figure during the French Revolution's Reign of Terror? A. Napoleon Bonaparte B. Louis-Charles C. Maximilien Robespierre D. Marquis de Lafay
uropean countries reacted to the Hawley-Smoot Tariff by A. lowering prices on European goods. B. importing more American goods. C. increasing global trade. D. p
For which of the following did President Theodore Roosevelt win the Nobel Prize in 1906? for building the Panama Canal for the Roosevelt Corollary for the Open
Regarding the Electoral College, which of the following statements is false? A. If there were 600 electors, 301 electoral votes would win the presidential elect
Which of the following statements best characterizes Costa Rica's government since 1949? A. Several military dictatorships have ruled the country since 1949. B.
The perimeter of a pool table is 30 feet. The table is twice as long as it is wide. What is the length of the pool table?
What were the two primary drawbacks to the American Industrial Revolution?
What do enzymes do in cells? Thx in advance!!