jasleneb2008 jasleneb2008
  • 04-04-2021
  • Mathematics
contestada



Totsakan had $22 to spend on five pencils.
After buying them he had $12. How
much did each pencil cost?

Respuesta :

kaimawakana
kaimawakana kaimawakana
  • 04-04-2021

Answer:

$2 each

Step-by-step explanation:

If x is the price of 1 pencil, the equation is 22-5x=12

-5x=12-22

-5x=-10

5x=10

x=2

Each pencil was $2

Hope it helps :)

Brainliest? :o

Answer Link
Clarissa2117 Clarissa2117
  • 04-04-2021
$22-$12=10
$10 divided by 5 pencils= $2
Hope it helped.
Answer Link

Otras preguntas

Which type of investment typically charges the investor the lowest fees
the school bus stops at randy's stop at 8:15 Am randy arrived at the bus stop at quarter after 8 did he miss the bus explain
What did Zora Neale Hurston hope her essay "What White Publishers Won't Print" would accomplish? 1.Publishers would start printing stories in which African Amer
whats an authentic question for a TRF
what's half as much of 2/3
3. The Luxor hotel, in Las Vegas, is a square pyramid with lateral faces consisting of black, glassed mirrored panes. The building is 646 feet wide at the base
jason makes 2centiliters of medicine.how many milliliters is this?
What is 9plus9plus3plus7plus4plus6plu4plus5plus7plus3plus6
Solve this inequality 5p > -30
Which statements apply to the Old Kingdom? Choose all answers that are correct. A. Ramses II builds the Temple at Karnuk. B. The pyramids at Giza are built.