natalian23 natalian23
  • 03-04-2021
  • Mathematics
contestada

Carlo buys $14.40 worth of grapefruit. Each grapefruit costs $0.80.
how many does he have

Respuesta :

Jordenthebest12345
Jordenthebest12345 Jordenthebest12345
  • 03-04-2021

Answer:

Mate, just divide...its that simple..

$14.40 divided by 0.80= 18

ANSWER: 18

Step-by-step explanation:

Answer Link
1123789
1123789 1123789
  • 03-04-2021

Answer:18

Step-by-step explanation: if you divide 14.40 by 0.80 you'll get the amount of grapefruits Carlo bought.

Hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

someone help me with this ..
A company used about 7.4 × 105 sheets of paper in a month. Of the paper used during the month, the accounting department used about 8.9 × 103 of the sheets. Abo
The position of a place north or south of the equator is measured in ?
How do you write 7,330,968 in expanded form
A company used about 7.4 × 105 sheets of paper in a month. Of the paper used during the month, the accounting department used about 8.9 × 103 of the sheets. Abo
How deep can we go into Earth's interior?
transform the formula for the area of a triangle to solve for the height, h
What is 1,664 divided by 64
Explain the role of energy in changes of state.
What is the acceleration of a 10 kg mass pushed by a 5 N force?