salrez salrez
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

Travis bought 6 new notebooks for school for $9.30. How much was each
notebook?

Respuesta :

sunabariii
sunabariii sunabariii
  • 02-04-2021

Answer:

1.55

Step-by-step explanation:

9.30/6=1.55

Answer Link
xSoon
xSoon xSoon
  • 02-04-2021

Answer:

One notebook equals $1.55.

Step-by-step explanation:

($9.30) / 6 is equal to $1.55. Moreover, one notebook is $1.55 as this number multiplied by 6 yields $9.30.

Answer Link

Otras preguntas

Why did conflict in Italy continue even after unification?
David loved to spend time with his grandparents, but he loathed the _____ drive through three hundred miles of mid
45+ POINTS!! Why did Claude Monet decide to paint in the field instead of painting back in his studio?
If two male managers exchange a lewd sexual joke in the presence of a female manager, these male managers have exhibited ________. a. nothing illegal or uneth
where is most of the water on earth groundwater glaciers and ice caps in lakes rivers and wetlands in the oceans
Which statement best describes the lives of women who work during the industrial revolution
WILL GIVE A BRAINLEST What is the value of [-1.1] –2 –1 0 1
What consequences might a country face when it deals with a state of anarchy? How can a state of anarchy result in violence and safety risks?
What was the resolution of the earliest graphics cards?
Where have the teachings of of Lao-tzu been written?