person8546
person8546 person8546
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

Veronica’s favorite breakfast cereal costs $0.21 per ounce. How much would she spend on 16 ounces of cereal?​

Respuesta :

jariviamontes
jariviamontes jariviamontes
  • 02-04-2021

Answer:

$3.36 for 16 ounces

Step-by-step explanation:

0.21×16=3.36

Answer Link
elijahshanks23
elijahshanks23 elijahshanks23
  • 02-04-2021

Answer:

$3.36 total

Step-by-step explanation:

0.21 * 16 = 3.36

(P.S., pls mark me brainliest, and have a nice day)

Answer Link

Otras preguntas

Can you lend me some (book/books) to read? I have so much spare (time/times) *Find the correct forms from brackests*
write as a decimal rounded to the nearest tenth. 45/19
Mention 3 ways in which man-made damage to the lithosphere can be done and briefly explain how they can be prevented.
The ratio of boys to girls in a school iş 3: 2. If there are 600 boys in the school, find the number of girls. ​
elongated - verb, adverb, or adjective
Question is uploaded
Isotonic means ____________. Question 10 Answer a. equal on both sides of the membrane b. concentration of solutes in the environment is low with respect to the
1 of 6 Johnny's square bedroom measures 12 feet by 12 feet. If the area of his square closet is one-fourth the area of his bedroom, which of the following coul
Solve for a: 18 = a. 3²
Which finding would call into question the generally accepted timeline and pattern of evolution? A consistent pattern where older rock layers contain simpler