leviathansqt
leviathansqt leviathansqt
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

Rose bought 60 feet of wire for $16.80 she needs 40 more feet. if the unit price is the same, how much will she pay for the extra 40 feet for wire?

Respuesta :

jariviamontes
jariviamontes jariviamontes
  • 02-04-2021

Answer:

she will pay $11.20

Step-by-step explanation:

16.80÷60=0.28

0.28x40=11.20

hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

Can someone please help me
Determine the distance between the points (2,7) and (-4,15)
WILL GIVE BRAINLIESTThose living with diseases caused by bloodborne pathogens, such as HIV/AIDS and hepatitis C, have special concerns. Because keeping them hea
8. Select all the numbers that irrational
what is photo synthesis ?​
what type of sentence is this. The presentation illustrates the problem. ​
Which pair of angles represent Alternate Exterior Angles? Please helpppp
A teacher graded the tests for each of her students. She calculated a mean grade of 80 and a standard deviation of 3. One of her students, Katrina, had a z-scor
What current flows through a hair dryer plugged into a 110 Volt circuit if it has a resistance of 25 ohms?
when a constant force is applied to an object, the acceleration of the object varies Inversely with its mass. When a certain constant force acts upon an object