0619109090 0619109090
  • 01-04-2021
  • English
contestada

A new candy store sells a plastic bag of 9 different colored gumballs for $1.44. What is the unit cost of each colored gumball in the plastic bag? *

Respuesta :

kbac98
kbac98 kbac98
  • 01-04-2021

Answer:

$0.16

Explanation:

1.44 ÷ 9 = 0.16

Answer Link

Otras preguntas

What were the 4 major truths Jefferson presented in the declaration of independence?
3 ( 4d + 1 ) - 9d = 6 - 2d
what are three ways water erodes the surface of earth
Your model locomotive is 18 inches long. It is an exact model of a locomotive that is 72 feet long. A window on the locomotive is how many times wider than a wi
36 is _______% less than 60?
A light plane flew from its home base to an airport 255 miles away. With a head wind, the trip took 1.7 hours. The return trip with a tail wind took 1.5 h
on sara's computer, 3/8 of the hard drive is files. Of the files, 1/6 are games . What part of the hard drive is games?
What's breed of given cat???Check attachment
36 is _______% less than 60?
10u + 7 = 8 ( 2u - 4 ) - 9