annabeatrizpereira13 annabeatrizpereira13
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. Bucci goes to the grocery store and purchases
17 bags of raisins and a $2.97 jar of peanut butter.
His total cost was $34.76. What was the cost for a
bag of raisins?
Help

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 01-04-2021
Make an equation
17b + 2.97 = 34.76
17b = 31.79
b = $1.87
A bag of raisins is $1.87
Answer Link

Otras preguntas

The average cost c (in dollars) to manufacture x T-shirts is given by the function c=5x+410x. Express the number of T-shirts in terms of the average cost.
1. Air boiled out of water as steam is rich in ? 2. Benzene reacts with hydrogen in the presence of nickel catalyst at 180°C to give ?​
2. The temperature of CO2 gas at 99.3 mmHg was measured at 455 K. What will be the new temperature if the pressure is adjusted to 202.6 mmHg? Assume constant v
What happens to the heat that is being added to the beaker during the phase change?
Your friend claims that every pound of food you eat results in a pound gained in weight use the law of conservation to explain why this might be a valid stateme
I need the 57th term of these numbers
Order these fractions from least to greatest 3/4 2/5 5/8 1/2
The ADP-ATP cycle is critical to producing cell energy. What do you know about this cycle?
what is condensation ​
Explain the difference between adolescence and puberty. This question is for sociology.