vevelinteixeira
vevelinteixeira vevelinteixeira
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

addie spent 4.32 on 6 cherry-flavored popsicles. find the unit rate

Respuesta :

vickyz65001248 vickyz65001248
  • 01-04-2021

Answer:

$0.72

Step-by-step explanation:

4.32 dollars per 6 popsicles.

4.32 / 6 = 0.72 per popsicle.

Answer Link

Otras preguntas

what is a love sonnet
What should a food worker use to r grieve Ice from an ice machine? a A gloved hand b A drinking glass c A scoop stored outside the ice d A bucket stored next
A second boat passes by your port, at a distance of 1,500 feet from shore. 10 seconds later, the boat is 2,000 feet away from you. how fast was the boat going?
These lines show a contrast between ______. Select all that apply. formal and informal language music and lyrics abstract and concrete language assonance and al
PLEASE HELP 20 POINTS!!
Solve the following equation x2+6x=27 x = and
Which expression is equivalent to 6^4 • 6^3? (6•6•6•6)+(6•6•6)(6+6+6+6)•(6+6+6)(6•6•6•6)•(6•6•6)(6•6•6•6•6)•(6•6•6•6)​
Some newer phones provide a screen time summary, which shows the amount of screen time for a user in a given week. A student would like to estimate the mean scr
Select two characteristics of free verse poetry. A. It has an alternate rhyming pattern. B. It does not have a metrical pattern. C. It may have irregular
How is struggle essential to creativity