amandaskyehall
amandaskyehall amandaskyehall
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Ms. Marcus purchased 5 pounds of grapefruit for $4.90. At this price how much will 7 pounds of grapefruit cost?

show alll work

thxxx <3

Respuesta :

20118457
20118457 20118457
  • 04-03-2021

4.90*3 = 14.7  

The cost will be for the garpfriut will cost 14.7 $

Answer Link

Otras preguntas

In a parallelogram, one angle is 9 times the size of another. Find the measures of the angles.
find the slope of the line described by x - 3y =-6.
What is .5v^1/3 Can u please help? Ian super lost!!!!!!
Read the following idioms and figurative definitions. Match the definitions to its corresponding idiom. Remember, you are looking for what these idioms really m
how do I solve for x in x^2 - 8x + 12 = 0 using factoring?
Divide and express the result in standard form. 8/7-i
What is the prefix of active
what is the additive inverse opposite of 18/23
The cause of the sun rising and setting in the sky is the earths rotation . What is the affect
Which pronoun correctly completes the elliptical clause? You folded fewer towels than __________. A. him B. he