urquhartarianna17
urquhartarianna17 urquhartarianna17
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

A package of 88 ​batteries costs $ 4 . 724.72 .

​What is the cost per battery? $


hint
Find the unit cost, or the cost of 111 battery.

Respuesta :

itzyagirldanielle153 itzyagirldanielle153
  • 04-03-2021
SOLUTION:

8 batteries = $4.72

8 ÷ 8 = 4.72 ÷ 8

1 battery = $0.59

Therefore, the cost of per battery is $0.59.
(sorry if this isn’t the correct answer)
Answer Link
tinale111106 tinale111106
  • 04-03-2021
So you mean 88 or 8, if it's 8 batteries it will cost $0.59/battery. If it's 88 it will be $0.053
Answer Link

Otras preguntas

A lound sound has large
approximate √80 by using perfect squares. 80 is between which two perfect squares.​
Why do we need to know the different Networking Devices?​
D C с Determine the area of the rectangular ABCD with AB=5cm and BC=3cm. A 5cm B 3 ст. C С D​
Please help me out please
0.362 and 49.564 in expanded form using decimals.
Help again pls (view the photo)
Can someone please help me please?
Choose the fraction that is equal to 0.7 REPEATING A.7/11 B.7/9 C.7/99 D.7/10
The square root of x minus two plus 8 equals x