frankscm310
frankscm310 frankscm310
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

1. Four muffins cost $12. Which model shows how to find the cost per muffin?​

1 Four muffins cost 12 Which model shows how to find the cost per muffin class=

Respuesta :

xxsunshine2008xx
xxsunshine2008xx xxsunshine2008xx
  • 03-03-2021

Answer:

C.

Step-by-step explanation:

This is your answer because on the "dollars" row, there are 12 squares, just like there are $12 and on "muffins" there are four squares just like there are 4 muffins.

Answer Link

Otras preguntas

Solve for x and express your answer as a logarithm. 3(5^x) = 48 Simplify your answer as much as possible.
Since no one witnessed the man’s death, it was necessary to perform a(n)____in order to determine the cause.
Since no one witnessed the man’s death, it was necessary to perform a(n)____in order to determine the cause.
apathy A. being aware of B. lack of feeling C. sense of excitement D. lack of trust
Which of the following best expresses the Conquistador attitude towards Native Americans? Select one: a. An interesting people from whom much could be learned b
Why was the Pax Romana called Pax? Select one: a. It was a time of vicious military conflict. b. It was a time of relatively little military activity. c. It was
when do you encounter analogies most often
Which goal was shared by the women's rights movement and the Civil Rights movement? A. greater protections for voting rights B. the passage of laws banning disc
Which agricultural activity is blamed for much of the rapid drying of the Aral Sea? strip mining cotton farming rice production herding livestock
A passive reader can become an active reader by _____. eliminating distractions reading more