ann4358 ann4358
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

How much will 9 pencils cost if 6 pencils cost $1.68?

Respuesta :

vyronicaducat
vyronicaducat vyronicaducat
  • 02-03-2021

Answer:

$2.52

Step-by-step explanation:

1.68/ 6 = $0.28 each pencil

0.28 x 9 = $2.52

Answer Link

Otras preguntas

imagine you are holding an apple. how could you increase the potential energy of this apple?
The lawmaking process can be very time-consuming because the (3 points) Constitution places a time minimum for Congress to consider all new bills before voting
How were the Revolutionary efforts of George Mason and Thomas Jefferson most alike? A: Both worked together to write the Declaration of Independence. B: Both in
Why did Abraham Lincoln personally remove so many commanders in charge of the Union army during the war? A. Until the end of the war, no commander could beat Ge
0.125 is how many cups
A candidate for president must be __________.
How does math relate to electrons and ion formation?
how have the general ideologies of each major party change over time?
Which of the following lines from King's letter is meant to be interpreted literally? A.) The quicksand of racial injustice to the solid rock of human dignity.
why is scout worried about him?