hkssws8h4r hkssws8h4r
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

A kilogram of cheese costs 13.50. Megan buys a piece for 2.49. What is the mass of the cheese

Respuesta :

katerinemna18 katerinemna18
  • 02-03-2021

Answer:

184.44 g

Step-by-step explanation:

1kg=13.50

x= 2.49

You have to do a rule of three, so x=184.44

Answer Link

Otras preguntas

The different phases of matter exist at different levels of particle organization. Which if the following lists phase in order from least organized to most orga
Which organ is being described in this statement? If this organ malfunctions, all other body systems would be unable to get rid of wastes. a. esophagus b. kidne
Volts is the measure of which of the following a. circuits b. electrical potential c. watts d. resistance
48 = 3/2y simplify your answer as much as possible
the expression 1.5t + 20 predicts the height in centimeters of a plant t days from today.What is the predicted height of the plant 5 days from today?
A center-seeking force related to acceleration is _______ force.
which of the following list characteristics of groundwater and NOT surface water? a. warm b. network of pores c. turbulent d. network of streams
What did East Pakistan change its name to in 1971?
which is a moderate to vigorous sport that a student can participate in at school without teammates
What is one way in which dramatic irony is used in a piece of literature? a. By having a character say one thing when he or she actually means the opposite b. B