angelahoward
angelahoward angelahoward
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

Tina purchased 3 4/12 lbs. of apples and Joe purchased 1 1/12 lbs. of apples.

Respuesta :

iknowthis1
iknowthis1 iknowthis1
  • 02-03-2021
Together they bought 4 5/12 lbs. of apples.

3+1=4
4/12+1/12=5/12
Answer Link
keiracriner24
keiracriner24 keiracriner24
  • 02-03-2021

Answer:

to gethrr they purchased 4 1/4 or 4.25 lbs. of apples

Step-by-step explanation:

addition of the lbs of apples

Answer Link

Otras preguntas

For the function f defined below, what is the value of f(-1)? fx=x+3 ----- 2
PLEASE HELP RIGHT NOW I DONT HAVE MANY POINTS LEFT AND ITS DUE IN 5 MINSSS
If Amina earns $6.00 every week for babysitting, she can earn $42.00 in 6 weeks. True or False?
SOMEONE PLEASE HELP!!!
1. Create a linear equation in one variable that has one solution. Explain (in words!) how you know that your equation has exactly one solution.
1. Calculate the speedfor a car that went a distance of 125 miles in2 hours time? Provide the speed in kilometer per hour.​
Whats the slope of the table help pls!!!
Fleeing violence and seeking more equality, thousands of black Americans moved to northern cities in what is today known as the Great Migration. There were many
PLEASE help me with this geometry question
Which of these is a possible cause of schizophrenia? A. Living in a culturally diverse community B. Having a good diet and exercise regime C. Surviving a trauma