ffstanley ffstanley
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

(b) Melissa bought 18 pounds of flour for $10.
How many dollars did she pay per pound of flour?
dollars per pound

Respuesta :

sparklingsunset
sparklingsunset sparklingsunset
  • 01-03-2021

Answer:

$1.80 per pound.

Step-by-step explanation:

You take 18/10 =1.80.

Hope that helps!

Answer Link

Otras preguntas

Quick algebra 1 question for 10 points! Only answer if you know the answer, quick shout-out to tariqareesha2 and MrBrainly, tysm for the help!
For fluid resuscitation in hemorrhagic shock, give about _____ of crystalloid for every _____ of blood lost.
La dodecahedral die (one with 12 sides numbered from 1 to 12) is tossed once. Find the following probability. The number on the upward face is not 7
pleasee mwa mwa mwa help me
Assuming you are an economically rational consumer how many bottles of water will you consume?
Collecting tubules merge to form the ducts of bellini. a. true b. false
Which point lies on the line described by the equation below? y+4=4(x-3
Which of these is not a characteristic of healthy aging? i. being well off financially ii. avoiding disease iii. being engaged with life iv. maintaining hig
Electric vehicles have less range they can drive compared to plug-in hybrid electric vehicles. true false
One of the main ideas of "the hollow men" is that a. life has no meaning or purpose. b. those who have no courage or spirit will be condemned. c. life is too br