shylahsoto shylahsoto
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 2 bottles of water and 4 apples is $5.50. The cost of 3 bottles of
water and 5 apples is $7.50. Find the cost of one apple and the cost of one
bottle of water

Respuesta :

1037611 1037611
  • 01-03-2021

Answer:

The cost of one bottle of water is $1.25

The cost of one apple is $0.75

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

why is pi the best example of an exponent
Which pair of molecules both contain carbon atoms?
How did European affairs complicate the internal political and diplomatic problems of the new country (US)?
round 44,769 to the nearest ten
The area of a sea horse is 108 cm. Every day it grows by 2%. What will be the sea horse’s area after 2 days?
Drake received 80 points on a project for school. He can make changes and receive one-tenth of the missing points back. He can do this 10 times. Create the form
Compare and contrast a series and parallel circuit. Give at least one way that they are alike and one way that they are different
Amphibians can breathe through their skin. True False
What important decisions had to be made concerning the fate of the seceded states and the rights of those freed from slavery?
Despite growing numbers, minority groups in the US continue to face