sharniseplus1 sharniseplus1
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

The price of a 36 pack of chips is $5.40, what is the price of
one bag of chips?

Respuesta :

fewter3t4wtw fewter3t4wtw
  • 01-03-2021

Answer:

15 cents

Step-by-step explanation:

5.40/36 = .15

Answer Link
thegenius10
thegenius10 thegenius10
  • 01-03-2021

Answer:

15 cents

Step-by-step explanation:

5.40÷36=15 cents

hope it helps

Answer Link

Otras preguntas

46) Exercise reduces the risk for heart disease by A.)decreasing the stroke volume of the heart. B.)curing high blood pressure. C.) increasing cholesterol. D.)s
help needed i dont understand
Galapagos penguin can walk 1/3 mile in an hour. How many hours would it take the penguin to walk 3/4 mile
Which Is NOT an Sl base unit? O A) degree Celsius O B) second O C) kilogram O D) meter
Which list states achievements from the Scientific Revolution in the correct order? i. The heliocentric theory is published. ii. Galileo argues for Copernicus.
Jika f(x)= x+1; g(x)= x2 +2x+1; hitunglah 3) f(x) + g(x) 4) g(x) ÷ f(x) 5) (g o f)(x)
What is the value of x if 4(6x - x) = -10 ?
Please help! I will mark as brainliest IF answer is right. <3
Raquel has $154.68 in her savings account. She rounds the amount to the nearest whole dollar. To what amount does Raquel round her savings account?
They drink coffee.into interrogative​