maevadubuche maevadubuche
  • 12-02-2021
  • Mathematics
contestada

Two jars of crushed ginger costs $5. How
many jars can you buy for $20?

Respuesta :

ashleycamargo ashleycamargo
  • 12-02-2021

Answer:

5

Step-by-step explanation:

5 x  =20

5 x 4 = 20

since its 2 jars then 8

Answer Link

Otras preguntas

Also do the line pass through the origin? Explain.
Men and women may be paid different wages under the Equal Pay Act when payment is made pursuant to a _____.
Mike burns 392 calories when he walks 4 miles how many calories does he burn when he walks 1 mile?
Find the sum or difference. Enter the answer as a fraction, using the slash () as the fraction bar. 2/15+5/15
Select the locations on the number line to plot the points 8/3 and −11/3.
i think the last question today lol
Someone please help...I hate IXL smh
which of the following is the inverse of F(x) = 2 x + 3?
How many dozens of silver atoms are in the piece of jewelry?.
Poor working conditions for factory workers in the late 1800's gave rise to what idea? A. The work week should be seven days. B. The hours worked each day neede