leroyglass2004
leroyglass2004 leroyglass2004
  • 12-02-2021
  • Mathematics
contestada

If 12 bars of chocolate cost £4.80 how much will 10 cost?​

Respuesta :

JoeSmy JoeSmy
  • 12-02-2021
4.80 / 12 gives the price of one chocolate bar = £0.40 or 40p then to get ten, multiply 0.40 by 10= £4.00
Answer Link
1203083 1203083
  • 12-02-2021

Answer:

it is 4.00 for 10

Step-by-step explanation:

because it is 40 cents for 1 bar so 40 plus 40 is 80 so minus 80 cents is 4.00 dollars

Answer Link

Otras preguntas

"Ethanol, C 2H 5OH, is made from fermenting grain and can be blended with gasoline to make "gasohol." If the combustion of "gasohol" produces carbon dioxide and
Jackson foundry uses a predetermined overhead allocation rate to allocate overhead to individual jobs, based on the machine hours required. 1. Compute Jackson's
What are the types of computer viruses, and what are their differences?
The sum of the first n terms of an arithmetic progression is 252. if the first term is -16 and the last term is 72, find the number of terms and the common diff
he sentence "You need to do your biology homework!" is what kind of sentence
Why is photosynthesis?
Fish and amphibians are similar because they both: grow hard shells lay eggs have exoskeletons are invertebrates
Auditors found that the entity has not capitalized a material amount of leases in the financial statements. When considering the materiality of this departure f
Why are photosynthesis and cellular respiration considered complementary processes?
Prove that if the real-valued function f is strictly increasing, then f is oneto-one.