310722 310722
  • 12-02-2021
  • Mathematics
contestada

you have $3.25 to buy bananas. each banana costs $0.35 how many bananas can you buy?

Respuesta :

deltacharter
deltacharter deltacharter
  • 12-02-2021

Answer:

nine

Step-by-step explanation:

Answer Link
haliyahdynae
haliyahdynae haliyahdynae
  • 12-02-2021

9 bananas. 3.25 divided by 0.35 is 9.285. (You don’t need the numbers behind the decimal.)

Answer Link

Otras preguntas

Can the three numbers be the measures of the sides of a triangle? 8, 2, 8 *
An explosion takes place in space. Which type of waves from the explosion can be observed on Earth?
Alfredo's painting his storage shed. He won't paint the top or bottom of the shed so he needs to calculate the lateral surface area of the shed in order to know
Making an inference is the second part of the process of investigating a question using data. A True B. False Help!!!
help with practice problem
find the ratio of 25 to 120​
Pre-algebra Due urgently Tysm
3) What are the four freedoms? Explain them in your own words in the space below:
Eunice is a scientist studying a grassland area in the midwestern United States. It contains many species of flora and fauna that coexist and remain relatively
Which of the following intervals includes only 4 data points? 1-6 0-5 1-4 1-5