samfCharsavasquele samfCharsavasquele
  • 02-11-2016
  • Mathematics
contestada

Walmart sells a case of 24 cans of diet coke for $6.88. Publix sells a 12 pack of diet coke for $3.99. Which is the best buy?

Respuesta :

0Summer 0Summer
  • 02-11-2016
Wal-Mart is the better buy.
(Wal-Mart = 24 for $6.88. Publix = 12 for $3.99(for 24 it'd be $7.98))
Answer Link

Otras preguntas

Find a four digit number which is a perfect square. The last two digits are equal and the first two digits are equal of the number.
If ADE ABC in this diagram, which pair of ratios must necessarily be equal?
A source charge generates an electric field of 1236 N/C at a distance of 4 m. What is the magnitude of the source charge?
ezra's stuffed animal has a mass of 300 grams. how many milligrams is the stuffed animal
Witch section of an essay restates the thesis statement
Which description of Henry David Thoreau is accurate? A. the author of many poems about the Founding Fathers that became patriotic songs B. the author o
What is the role of krill in the Antarctic food web?
Keeping things neat and organized is not worth the time it takes. agree or disagree?
vocabulary words:acceptance alliance attendance condense condolence conference defense existence expense experience grievance immense intelligence intense inter
what mass of Hg will occupy a volume of 75.0 mL?