KNGD4714 KNGD4714
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

A store sells 1 1/4 pound package of turkey for 9 dollars what is the price of the turkey in the package

Respuesta :

samuelonum1
samuelonum1 samuelonum1
  • 05-02-2021

Answer:

$7.2

Step-by-step explanation:

Given data

Weight = 1 1/4

convert to simple fraction= 5/4 pounds

The cost of 5/4 pounds of package = $9

Let us find the cost per pound

cost per pound = 9/5/4

multiply by the multiplicative inverse of the denominator

cost per pound = 9*4/5

cost per pound = 36/5

cost per pound = $7.2 per pound

Hence the cost of 1 pound of the package is $7.2

Answer Link

Otras preguntas

What historical event do Americans celebrate on the Fourth of July? 1.Official signing of the Declaration of Independence 2.George Washington's birthday 3.The f
Who was the oldest signatory of the Declaration of Independence?
true or false the american revolution was fought by the american colonies and china??
In what city will you find NASA’s headquarters for all piloted U.S. space projects?
what is database of computer ?
What other countries celebrate the 4th of July?
Jackie enjoys having her boyfriend Seth hold her close when they are watching television. She appreciates it when Professor Jones maintains a distance of at le
The economy of the Hopewell people of North America was based on?a. no sedentary activities, but trading of plants for medicine.b. full-scale domesticated agric
United States lawyer and politician who advocated free silver and prosecuted John Scopes (1925) for teaching evolution in a Tennessee high school
What's a Mudslinging. Please help?