nerdygurl42 nerdygurl42
  • 02-11-2016
  • Mathematics
contestada

Apples are on sale at the market 4 pounds for $2.00. What is the price (in cents) for one pound?

Respuesta :

isatukamara41
isatukamara41 isatukamara41
  • 02-11-2016
If you divide 2.00 divided by 4, your answer will be 0.50.
Answer Link
agaue agaue
  • 14-10-2019

Answer:

Price for one pound  = 50 cents

Step-by-step explanation:

Apples are on sale at the market 4 pounds for $2.00.

[tex]\texttt{Price for one pound = }\frac{2}{4}=0.5\$[/tex]

That is price for one pound = 0.5 $

We have 1 dollar = 100 cents

Price for one pound = 0.5 $ = 0.5 x 100 = 50 cents

Price for one pound  = 50 cents

Answer Link

Otras preguntas

what was prince harry of portugal’s greatest motivation for financing exploration
Black civil rights leaders of the 1960s used “On Being Brought from Africa to America” as evidence that Phillis Wheatley was _____. an a imposter a literate
I have to use keep change flip and simplify my question
he scientist goes back to the laboratory and does the following?
______________ trabaja con un teclado. a. La secretaria c. El cartero b. El chofer d. El vendedo
10 times as many blank hundreds is 60 hundreds or blank thousands
Line WX and line YZ intersect at point V. If angle WVY = 4a + 58 and angle XVY = 2b - 18, find the values of a and b so that line WX is perpendicular to line YZ
How do you solve for x in 3x-12=9
What country is northern border is guatemala's southern border on the east side?
6×532 expanded form answer