Keshae32 Keshae32
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

How much will a person pay for 8.2 pounds of bananas at a price of $2.46 per pound?

Respuesta :

nancyvo68 nancyvo68
  • 03-02-2021

Answer:

$19.99

Step-by-step explanation:

1 lb = 16 oz

8.2 lb = (16 x 8) +2= 130

[tex]\frac{16}{2.46} =\frac{1}{x}[/tex]  ---> x = $0.154 per oz

0.154 x 130 =  $19.99

Answer Link
ashlynbrownyard96 ashlynbrownyard96
  • 03-02-2021
the answer is $20.17
Answer Link

Otras preguntas

Your family is building a new house. Use the correct forms of ser and estar to describe your ideal room.
You should always end your presentation by giving your contact information. Here are the choices True False
You should always end your presentation by giving your contact information. Here are the choices True False
If one liter of water was poured equally into 1,000 small cubes, then each cube would contain: A.1 mL B.1 cm³ C.1 m³ D.1 mm select all that apply
Which trophic level does yellowfin tuna fill in a food chain
Which statement best describes the Renaissance? a. a time of worldwide achievement in art and literature inspired by a religious revival in the sixteenth centu
In which climate zone is the Sahel located? (1 point) a.arid b.semi-arid c.tropical wet d.tropical wet and dry
what is the time 10 minutes before noon
ronald states that number 1/11 is not rational because, when converted into a decimal, it does not terminate. nathaniel says it is rational because it is fracti
0.8 is 10 times as great as what decimal