nailan24mack
nailan24mack nailan24mack
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. Yang purchased 5 pounds of grapefruit for $4.90. At this price, how much will 7 pounds of grapefruit cost?
A
$0.98
B
$3.50
C
$6.86
D
$7.98

Respuesta :

ilt9520 ilt9520
  • 03-02-2021

Answer:

C. 6.68

Step-by-step explanation:

One grapefruit is 0.98 so we know so we multiply by 7 and get 6.86

hope this helped

Answer Link

Otras preguntas

What term describes the rise in prices of most goods and services?
What were the main reasons why there was fighting between the Europeans colonies in North America ?
Radioactive isotopes called ____ can be used to detect some medical problems.
What is the measurement 222.008 mm rounded off to four significant digits? a. 222 mm b. 222.0 mm c. 222.01 mm d. 220 mm
Which one is it A. B. C. or D.
Tax that you pay when making a profit from selling a house is an example of:
How to write an equation in slope intercept form when given parametric form?
The dominant geographic feature in North Africa is A) a desert. B) a plateau. C) rain forest. D) tropical jungle.
An item Brophy Burger costs n dollars. If the price of the Brophy Burger increases by 30%, the new price can be represented by the expression n + 0.3n. Which ex
What is James Madison's main point in his address to congress?