ushnebebebdbbe929020 ushnebebebdbbe929020
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

Explain your answer !!
Have a nice day

Will give braisnlt

Explain your answer Have a nice day Will give braisnlt class=

Respuesta :

Muscardinus Muscardinus
  • 08-02-2021

Answer:

The price of hot dog is $2.5 and that of a pretzel is $1.25.

Step-by-step explanation:

Let the cost of hotdogs be h and that of pretzels be p.

So,

4h+3p = 13.75 ...(1)

and

2h+5p = 11.25 ...(2)

Multiply equation (2) by 2.

4h+10p = 22.5 ...(3)

Subtract equation (1) from (3).

4h+10p-(4h+3p) = 22.5-13.75

4h+10p-4h-3p = 8.75

7p = 8.75

y = 1.25

Put the value of y in equation (1).

4h+3(1.25) = 13.75

4h+3.75 = 13.75

4h = 13.75-3.75

4h = 10

h = 2.5

So, the price of hot dog is $2.5 and that of a pretzel is $1.25.

Answer Link

Otras preguntas

Which words bestbhelp the reader understand the tone of the play conclusion
these are done to honor the souls of the dead
No one is gonna help i bet ;(
I need help please I dont understand
which problem will have the greatee quotient, 376.0 ÷ 93 OR 376 ÷ 93.01
Selena would like go back to a page that she visited recently. She should use the _____.
You have 12 pennies in your pocket. Of those pennies, there are 3 Canadian. Suppose you pick a penny out of your pocket at random. Find P(not Canadian).
ILL GIVE BRAINLIEST PLEASE HELP (picture)
A car moving with a velocity of 22 m/s slows down to a speed of 12 m/s in three seconds what is the acceleration of the car
What are three key changes in educating children with exceptionalities because of idea? what is your understanding of the connection between ieps and idea?