jakedria jakedria
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

if 31/2 pounds of bananas cost 1.96 , how much would one pound cost ?

Respuesta :

BigDef113
BigDef113 BigDef113
  • 01-11-2016
they would cost $3.25
Answer Link
notarobot
notarobot notarobot
  • 01-11-2016
3.5/1.96 = 1/x
1.785 = 1/x
~$0.56
Answer Link

Otras preguntas

What was the Albany Plan of Union?
SOMEONE PLEASE HELP ASAP!! THANK YOU SO MUCH!!!
what is the measure of an exterior angle of a regular octagon
Find the 10th term of the geometric sequence given a1 =4 and a4 = 1/2 The answer is 1/128
While driving, you see a school bus in the opposite lane dropping off students. there is no median. when is it ok to go?
What is the solution to -5(x+6)(9×2)
Which one of these should a teenager consume every day A) the RDA for calcium B) 5 tablespoons of vegetable oil C) 5 teaspoons of vegetable oil D) a Folic a
A company purchased a new delivery van at a cost of $59,000 on july 1. the delivery van is estimated to have a useful life of 5 years and a salvage value of $4,
The area of a rectangle is 432 square centimeters. What would the new area be if the length of the rectangle was decreased by $10\%$ and the width of the rectan
PLEASE ANSWER ASAP 30PTS How can you determine and object’s mechanical energy ?