FennecPawz
FennecPawz FennecPawz
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

NEED HELP ASAP! Mrs. Henry went to the grocery store and purchased 4 pounds of sliced turkey that costs $15.80. How much does it cost per pound?

Respuesta :

JordanKeoo
JordanKeoo JordanKeoo
  • 03-02-2021

Answer: $3.95

Step-by-step explanation:

Assuming you just divide the price by the amount of pounds.

15.80 / 4 = 3.95

Answer Link
kbarrios5757 kbarrios5757
  • 03-02-2021
The awnser for this one should be three dollars and 95 cents
Answer Link

Otras preguntas

Question 5 Solve for n. HELP ASAP ILL GIVE U BRAINEST
Of 1217 offspring produced in a cross of one variety of plants, 919 had violet flowers and 298 had pink flowers. What is the trait in this cross?
How much money does he have now??
i need help with the second x= problem and need the answers for all the boxes thx
Writing: A paragraph that advises your friend about the importance of reading
Randall Company manufactures chocolate bars. The following were among Randall's manufacturing costs during the current year: Wages Machine operators $ 400,000 S
What is another way to describe the following expression? 5−(x+y)tothepowerof3
Its not d.. Don’t Guess
Second page I hope y’all have a great day
2 Quiénes más utilizan la comunicación oral en su familia?​