inkiko
inkiko inkiko
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Fuji apples cost $3.00 per pound, and Golden Delicious apples cost $2.00 per pound. A childcare center purchases 30 pounds of a combination of the two types of apples for a total of $80.

Respuesta :

rhondawatkins73 rhondawatkins73
  • 03-02-2021

Answer:

she bought 14 fugi and bought 16 golden delicious

Answer Link

Otras preguntas

If (x − 2)^2=49, then x could be ?
What is 10 percent of 80
The surface area of a triangular pyramid is 375.2 m2. What would change if the surface area were measured in square centimeters?
use the function rule, y= 2x+5, to find the values of y when x =1,2,3,4. write the answers as ordered pairs that would be used to graph the function. show your
what were the four main causes of the Cold War
Why can't we change the subscripts in balancing chemical equations?
how many minutes is it before 12 noon if 20 minutes ago it was three times as many minutes after 9 am
how do I figure out what 5550/1000
Why was capturing egypt's suez canal so important to the axis powers?
Payments designed to make up for war damage are known as