moneyman360 moneyman360
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

apple cost $3.60 for 2lb. at that rate how many pounds of apples can you buy for $5.40

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-11-2016
Your answer is 3 lb.
Answer Link
MeehanSW
MeehanSW MeehanSW
  • 01-11-2016
3.60 = 2 lbs
3.60 / 2 = 1.80
5.40 / 1.80 = 3
so your answer is 3lbs
Answer Link

Otras preguntas

57% of 109 is what number? plz help
What does compris mean in French ???
You hear a thunder 3 seconds after you see lightning. How far away is the storm?
What is a unit of area with dimensions 1unit x 1unit x 1unit= ?
how do I figure out what 5550/1000
Why can't we change the subscripts in balancing chemical equations?
If A+B=76  and A -B=38 whats A divided by B
What is a unit of area with dimensions 1unit x 1unit x 1unit= ?
Payments designed to make up for war damage are known as
What is NAFTA? What countries are involved?