amayaaa amayaaa
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

Four friends purchase 18.4 pounds of peaches. The peaches cost $1.75 per pound. The friends share the cost of the peaches equally. Enter the amount that each person pays.

Respuesta :

genesis3230
genesis3230 genesis3230
  • 01-11-2016
18.4 x 1.75 = $32.20
32.20 / 4 = $8.05
Answer each friend paid $8.05
Answer Link

Otras preguntas

do judiasms believe in the after life
Which of these landforms has the greatest relief? A. a large delta B. a wide valley C. a gentle hillside D. a steep mountain
Which of the following would be an advantage of leasing a vehicle? Automatic ownership interest in the car Unlimited mileage on the car No need to meet credit
The period of time during which the production of goods shifted from simple tools to complex machines is called the
What is the value 12-6•(5-3)-60
What did Chief Justice warren say about how Miranda's confession was made?
Gneiss is a foliated metamorphic rock. It was formed from _____. equal pressure directed pressure confining pressure chemical reactions
Which of the following is NOT a lifestyle risk factor for cardiovascular disease? a. physical activity b. obesity c. diabetes d. tobacco use
Find the greatest common factor of 16 and 45
What times what equals 24 and sums to 11