julienamae4553 julienamae4553
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. Luu spent 15.99 on new flashlights. If 12 students are using flashlights what is the unit cost per student round the answer to the nearest hundreds.

Respuesta :

Muscardinus Muscardinus
  • 07-02-2021

Answer:

$1.33 per student

Step-by-step explanation:

Mr. Luu spent 15.99 on new flashlights.

Total number of students = 12

We need to find the unit cost per student. It can be calculated by dividing the total cost and the total number of students.

[tex]C=\dfrac{15.99}{12}\\\\C=1.33[/tex]

So, the required cost per student is 1.33.

Answer Link

Otras preguntas

What causes the output work of a machine to be less than the input work?????
Who was famous for the first alphabet
Is americium a solid, liquid or gas
This painting shows a key event from the First Crusade. How are the Crusaders identified in the painting?
The term, entropy, describes the disorder in a system.
What is the main difference in the way that "earned income" and "capital gains (or portfolio income)" are acquired?
What is a tabular key?
What Is Oxidation Reaction
What Do Americans think about Brazil and Brazilians?
Compose un petit poeme.Comence par: C est ma chambre.Dans...