huggdigedhkbnenm
huggdigedhkbnenm huggdigedhkbnenm
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

At a local store a 16- ounce bottle of apple juice costs $3.20. What is the cost of the apple juice per ounce ?

Respuesta :

giannaporter giannaporter
  • 02-02-2021

Answer:

5¢

Step-by-step explanation:

16 divided by 3.20

Answer Link
fairchildr fairchildr
  • 02-02-2021

Answer:

20 cents per ounce

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Fill the blank with the correct object pronoun. A ti _____________ duelen los pies. I think it's te...
Which fraction is greater than 2/3? A. 1/12 B. 2/6 C. 5/12 D. 6/8
What do all multicellular organisms need for sexual reproduction to occur? A. pollen B. spores C. seeds D. gametes
Summarize the role of technology in efforts to explore space.
What is the next odd number after 7006?
St. Paul was a follower of Jesus who spread Jesus’ teachings to people other than the Jews. St. Paul thought of himself as an apostle to which of these people?
train A arrives at central station on the hour and every 12 minutes . train B arrives on the hour and every 15 minutes . when do both trains arrive at the same
What equals 17 by multiplying
The moon outside is very large, but you cannot see all of it. The calendar shows that the moon was invisible just less than two weeks ago. What phase is the moo
Which issue did not cause disagreement among the delegates to the Constitutional Convention? A. how to make representation fair for both small and large states