giselleg729
giselleg729 giselleg729
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

The steak is priced at 4 pounds for $2. How much is the steak per pound?

Is it 1 dollar for 2 pounds?

Respuesta :

vanedian1931
vanedian1931 vanedian1931
  • 02-02-2021
The answer is 2 pounds for $1 because you divide 4 by 2 then divide 2 by 2 so 2 pounds for $1.
Answer Link
ngoa1575 ngoa1575
  • 02-02-2021

Answer:

The steak per pound : 2/4 = $1/2=$0.5/ pound

Is it 1 dollar for 2 pound  :   It's correct

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

An organization contracts with software developers to produce apps for clients. The organization is paid in part by how well the app sells in the marketplace. H
Rewa Delta Union Rugby CEO has become concerned about the slow pace of the rugby games played in the current union rugby, fearing that it will lower the specta
will we all die in 30 billion years
n 2011, the average daily temperature in Darrtown was 65°F. In 2012, the average daily temperature increased by 3% but then decreased by 4.5% in 2013. What was
What’s the answer to this question
Read the following sentence. “Genes from one species are inserted into a second species.” What type of sentence is this? a. complex b. compound c. simp
give two reasons why probation ended in history​
Eevaluate the expression 7x, if x=11.​
Two circuits, one series and one parallel, use light bulbs to provide resistance. Both circuits have the same number of light bulbs, A. and the resistance is
Chile became a democracy again in