shortyylesley shortyylesley
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

FreshFoods has 12 carrots for $4. How would you find the cost of 1 carrot?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-02-2021
4 divided by 12. 4/12 = .33 cents per carrot
Answer Link

Otras preguntas

Henry can ride his bike 23 miles in 2 hours. The store is six miles away. About hoe long should it take Henry to ride his bike to the store?
What is the 50th term of the arithmetic sequence 4, 10, 16, 22, … ? Can someone explain this one?
which organism would more closely resemble it's parent,one produced by asexual reproduction,or one produced by sexual reproduction? why?
three things scientists learned about earth in beginning of 1800s
I am a polyhedron. I am a prism. my two bases are hexagon. my two other faces are rectangles.
true or false a trapezoid is a polygon, so all polygons are trapezoid. explain.
What metric unit should i use to measure the mass of a monkey
THE EXPRESSION (TAN THETA) (CSC THETA) IS EQUAL TO?
What military strategy defeated cornwallis at yorktown?
find an equation of the tangent line to the circle x^2 +y^2=24 at the point (-2 square root 5, 2).