emmcintyre02
emmcintyre02 emmcintyre02
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

WILL MARK BRAINLIEST Person A buys 10 granola bars and 6 cups of yogurt for $18. Person B buys 5 granola bars and 4 cups of yogurt for $9.50. Find the cost
of each item.

WILL MARK BRAINLIEST Person A buys 10 granola bars and 6 cups of yogurt for 18 Person B buys 5 granola bars and 4 cups of yogurt for 950 Find the cost of each i class=

Respuesta :

easyjelly123 easyjelly123
  • 01-02-2021

Answer:

Yogurt : 0.5

Granola Bars: 1.5

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

H2(g) + CO2(g) + 10 kcal H2O(g) + CO(g) In another experiment involving the above reaction at 1,000°C, the equilibrium concentrations were found to be: H2(g) =
Modern ancestor of the typewriter
After World War II, Berlin was controlled by
is a tomatoe a fruit or vegetable
How many moles of CaO are needed to react with an excess of water to form 370 grams of calcium hydroxide?
Do debit cards allow you to draw funds directly from your checking accounts
Which of the following is a factor that determines the composition of magma? A. Color B. Viscosity C. Texture D. Elasticity
So i'm confused. 3a(powered 2) a= 8 Would it be the 3*8 then powered 2 or is the powered 2 for the eight?
Find the value of 24/m when m= -8
Which term refers to the constitutional procedure for trying federal officials accused of "Treason, Bribery, or other high Crimes and Misdemeanors"? A. a