fassettm0
fassettm0 fassettm0
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

a knife is three times the cost of a spoon. 9 spoons and 12 knives cost £82.80. Work out the cost of one knife.

Respuesta :

ea098 ea098
  • 01-02-2021
The answer is £5.52 as you do 12(3)+9 which equals 36+9=45 divided by 82.80 which equals 1.84 and as it is 3x the price 1.84*3=£5.52
Answer Link

Otras preguntas

Binita always eats egg a breakfast. into negative​
Enslaved people expressed their beliefs in religious folk songs called.
Suppose r varies directly with the square of m and inversely as s. If r= 12 when m = 6 and s=4, find r when m = 4 and s 10please show work​
What are some key concepts about writing that you think are important to understand?.
9x-23=49 what is the second step in this equation?
In a communist state the
What is the period of the function F(x) = -4 sec(1/2x)?
What are three consequences and effects of thermal expansion?(give pointed and detailed answer)
This recipe makes 4 pancakes. Sanjay follows the recipe but wants to make 12 pancakes. How much of each ingredient does he need? Recipe: Makes 4 135 g flour g 1
8.If constant values are needed in several methods, declare them together with the instance fields of a class and tag them as _____ and _____ and give them pub